-
Zalijevanje travnjaka
Zalijevanje travnjaka mora početi prije nego se zemlja sasuši. Zalijevanje travnjaka sa jakim neraspršenim mlazom je se skuplja voda na travnjaku. Zalijevati se mora raspršenim, sitnim kapljicama i za to su najprikladniji vrtni raspršivači. Na tržištu ima mnogo različitih tipova raspršivača: kružni, pravokutni, pokretni. Koji od njih odabrati? Bitno je da odaberete prskalicu adekvatnu veličini…
-
Prozračivanje travnjaka
Ovaj agrotehnički zahvat vršimo kako bismo poboljšali propusnost tla za vodu i hranjive tvari koje su neophodne za zdrav izgled travnjaka. Posao provjetravanja travnjaka vrši se tijekom obnove vegetativnog razdoblja i ponovno u lipnju i početkom jeseni, dakle u razdoblju kada je teren vlažan. Osobito je važno obaviti provjetravanje u jesen kako bi se izbjegao…
-
Prihranjivanje travnjaka
Da bi travnjak ostao lijep, potrebno ga je redovito prihranjivati, jer dobro prihranjen travnjak otporan je na bolesti, sušu i gaženje. Prihranjivanje treba biti dugotrajno kako bi se travi osigurao kontinuiran rast tijekom cijele vegetacijske sezone. Gnojivo treba rasporediti ravnomjerno po cijeloj površini travnjaka. U ožujku ili travnju, kada krene rast trave, potrebna je opskrba…
-
Planiranje vrta
Koliko ima vrtova, toliko ima i vrtnih planova. Nijedan vrt nije potpuno jednak nekom drugom vrtu, premda u mnogo pojedinosti nalikuje jedan drugome. Netko ima sreću da na velikom prostoru, u lijepom predjelu može izgraditi svoju kuću s većim stanom i vrtom; drugom na raspolaganju stoji komadić zemlje uske ovdje poput ručnika, iza reda kuća,…
-
Mahovina u travnjaku
Ako se u travnjaku pojavi mahovina, onda smo to uvijek sami krivi. Najčešće tome nije uzrok zakiseljenje tla zbog svrsishodnog dodavanja vapna, već je to povezano s drugim stvarima, koje su u vezi s osnovnim greškama u njezi travnjaka. 1. Loša priprema tla kod osnivanja travnjaka: može se najčešće popraviti ponovnom obradom i sjetvom,…